Sukces w SuwaŁkach

Eliminacje do konkursu trwały od marca, a zgłoszenie mogą dokonać osoby, które mogą pochwalić się osiągnięciami ogólnopolskimi lub międzynarodowymi. Ponadto komisja kwalifikacyjna dokonuje oceny materiału video lub publikacji internetowych. Festiwal odbywa się w dwóch głównych kategoriach: śpiew i taniec i skierowany jest do dziecięcych i młodzieżowych zespołów tanecznych, wokalnych oraz solistów w wieku 6-25 lat. Części konkursowej towarzyszą zajęcia warsztatowe  z instruktorami z Polski i zagranicy. W tym roku festiwal gościł uczestników z Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi, Ukrainy, Rosji i Francji, w sumie około 1000 uczestników. Po raz pierwszy na festiwalu mieliśmy reprezentanta z naszego miasta. Julia Ksit uczennica Zespołu Szkół Publicznych nr 6 w Żyrardowie pomyślnie przeszła kwalifikacje i została finalistką a z nią aż131 innych solistów. 1 czerwca Julia brała udział w przesłuchaniach konkursowych, które oceniała komisja w składzie:
- Aleksander Pałac – dyrektor artystyczny, kompozytor, realizator muzycznych programów telewizyjnych TVP
- Krystyna Piotrowska – muzyk, kompozytor, pedagog z Łodzi
- Elena Szczedrina – piosenkarka, kompozytorka, dyrektor Artystycznego Centrum Tańca i Śpiewu w Kaliningradzie
- Nijda Berezina – dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Piosenki na Łotwie, muzyk, dyrektor studia piosenki w Bałska na Łotwie
- Gendrius Jakubenas – muzyk, kompozytor promujący młode talenty na Litwie
- Barbara Słabicka – absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi, trener wokalny, realizator nagrań radiowych i telewizyjnych, organizator i reżyser koncertów i widowisk
- Justyna Holm – polska poetka, autor ok. 500 polski i angielskich tekstów, scenarzysta i autorka ok. 40 artystycznych programów, widowisk oraz spektakli teatralnych i telewizyjnych a także kompozytor i piosenkarka. Organizatorami festiwalu jest Suwalski Ośrodek Kultury oraz Instytucja Kultury Miasta Suwałki. Patronat honorowy objął między innymi Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, a patronat medialny TVP1 oraz Narodowe Centrum Kultury.
Nasze miasto debiutowało na tym festiwalu, ale jak się okazało wcale z nie małym rezultatem. Julia zdobyła wyróżnienie, a tym samym uzyskała tytuł laureata Międzynarodowego konkursu. Opiekunem artystycznym Julii jest p. Agnieszka Orzechowska. Miejmy nadzieję, że to dobry początek dla naszego miasta na scenach eurofestiwali.